Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu’nda nasıl öğrenci olabilirim?

Okulumuzda öğrenci olabilmek için, üniversite sınavına girmeniz ve okulumuzun, ilgili ÖSYM kılavuzunda belirtilen programlarından birisini tercih etmeniz yeterlidir. Üniversite sınavına girmiş bütün lise mezunları programlarımızı tercih edebilmektedir. Okulumuza yerleştirilmeye hak kazandıktan sonra kaydınızı yaptırabilmek için, üniversitemizce belirlenen kayıt tarihleri arasında Afyonkarahisar’a şahsen gelerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Daha sonraki yarıyıllardaki kayıt yenileme işlemlerini, üniversitemize gelmeden, harcınızı yatırarak Internet üzerinden yapabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Öğrenci merkezlidir.
Fırsat eşitliği sunar.
Fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlar.
Geniş öğrenci kitlesine eğitim hizmeti sunabilen bir eğitim sistemidir.
Zaman ve mekandan bağımsız olmasıyla coğrafi ve bölgesel engelleri ortadan kaldırır.
Gelişmiş araçlarla ders işleme imkanı sağlar.
Geleneksel eğitimden yararlanamayan kişiler için vazgeçilmezdir.
Eğitim ve Öğretim ortamına 7/24 erişim olanağı sağlar.
İşte çalışmak zorunda olan kişilerin öğrenimlerine devam edebilmesini sağlar.
Evlilik, askerlik, çocuk sahibi olma gibi nedenler sebebi ile eğitimine ara veren kişilere kaldığı yerden devam etme şansı verir.
Her bir öğrencinin kendi öğrenme hızında öğrenim görmesine imkan sağlar.
Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişme imkanı sağlar.
Yüzyüze eğitimde gereken ulaşım, barınma, konaklama, beslenme gibi ek maliyetleri ortadan kaldırır.
Öğretim elemanlarıyla etkileşimli ve dinamik bir öğrenme süreci yaşatır.
Uzaktan Eğitim mekandan bağımsız olması yönüyle öğrencilerin internet erişimi olan her hangi bir yerden istedikleri kalitede eğitim almalarına olanak sağlar.

Uzaktan Eğitim Özellikle Kimler İçin Uygundur?

Uzaktan Eğitim; Örgün eğitim sisteminin dezavantajlarının çoğunu ortadan kaldırması sayesinde herkes için uygun hale gelmiş bir eğitim sistemidir. Size yaşam düzeninizi değiştirmeksizin eğitim görme hakkı verir.

Örgün öğretimde bulunan ;
Maliyet (İl dışında alınacak eğitim için konaklama, ulaşım vb. Harcamalar.)
Ulaşım güçlüğü
Farklı bir ülkede ya da şehirde öğrenim görme engeli
Bedensel engeller
İş hayatı ya da kurulu bir yaşam düzeninin bozulması gibi durumlar Uzaktan Eğitim sisteminde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Mevcut bütçenize uygun şekilde, bulunduğunuz yerde hem çalışma hayatınızı hem de eğitiminizi devam ettirebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Hakları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim programlarında kayıtlı öğrenciler; öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinden ve olanaklarından yararlanma ve Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerine sağlanan diğer bütün olanaklardan yararlanabilmektedir.
Uzaktan Eğitim programlarından mezun olan öğrencilerimiz aynı programın örgün eğitim mezunları ile aynı ünvan ve haklara sahip olmaktadırlar.

Uzaktan Eğitim Programlarının Üniversitenin Diğer Programları Arasında Eğitim Kalitesi Farkı var mı?

Uzaktan Eğitim programlarında derslerin büyük çoğunluğu üniversitenin alanında uzman akademisyenleri tarafından verilmektedir. Bununla birlikte özel sektör ve çeşitli kamu kurumlarında yine alanında uzman kişilerle de eğitimin içeriği çeşitlendirilerek öğrencilerin sadece akademik bilgi değil uygulama ve saha bilgisi edinmesi de amaçlanmaktadır.

Dersler dijital ortamda örgün öğretimde olduğu gibi öğretim elemanı ve öğrenciler arasında canlı olarak gerçekleştirilmekte ve interaktif bir ortam sunulmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler çeşitli uygulamalar ile diledikleri zaman öğretim elemanı ile iletişime geçebilir, kendilerine ayrılan “Forum” alanında sınıf arkadaşları ile soru, sınav, ders vb. konularda paylaşımlarda bulunabilirler. Derslerin işleyişi, kalitesi ve devamlılığı Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından kontrol edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Uzaktan Eğitim Mezunlarıyla Örgün Eğitim Mezunlarının Hakları Arasında Fark mı?

Uzaktan Eğitim programlarımızdan mezun olan öğrencilerimiz aynı programın örgün eğitim mezunları ile aynı haklara ve ünvanlara sahip olurlar. Önlisans diploması almış olan öğrencilerimiz DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Öğrenim Yönetim Sistemi’ne nasıl erişebilirim? 
Öğrenim Yönetim Sistemi’ni kullanabilmeniz için bilgisayar ve Internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. Okulumuza kaydınız yapıldıktan sonra size verilen kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
Öğrenim Yönetim Sistemi’nde nasıl eğitim alabilirim? 
Öğrenim Yönetim Sistemi üzerinde, ders içeriklerini takip edebilir, eş zamanlı olarak ders danışmanınız ve diğer öğrencilerle sohbet edebilir, forum, özgür ansiklopedi gibi ortamlarda fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabilir, derslerle ilgili duyuru, ödev ve alıştırmalara ulaşabilir, vize sınavlarınızı olabilir ve başarı notlarınızı öğrenebilirsiniz.
Mezuniyet Diploması nasıl olmaktadır? 
Okulumuzdan mezun olmanız durumunda alacağınız diplomada üniversite, yüksekokul adı ve mezun olduğunuz program bilgisi belirtilecektir.
Sınavlar nasıl yapılmaktadır? 
Okulumuzda vize sınavları Internet üzerinden yapılmaktadır. Final sınavları ise ilan edilen tarihlerde, üniversitemiz bünyesinde, sınıf ortamında yapılmaktadır. Ders sonu başarı notunuz hesaplanırken, vize sınavının % 20’si, final sınavının ise %80’i toplanmaktadır. Ayrıca, başarı notlarının hesaplanmasında Öğrenim Yönetim Sistemi içerisinde gerçekleştirdiğiniz diğer faaliyetler de [ödev(ler), Forum ortamında etkileşim, sohbetlere katılım] etkili olmaktadır. Okulumuza kayıtlı öğrencilerin mazeret sınavı hakkı bulunmamaktadır.
Devam zorunluluğu var mıdır? 
Afyon Kocatepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 20’nci maddesine göre, Uzaktan Eğitim programlarına kayıtlı öğrencilerde staj hariç devam zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak ders danışmanları, öğrencilerin sistem üzerindeki ders ve faaliyetlere katılımını, başarı notlarının belirlenmesinde not olarak değerlendirebilmektedir.
Staj faaliyetleri zorunlu mudur? 
Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokullarında, diğer bütün Meslek Yüksekokullarında olduğu gibi, staj faaliyetleri zorunludur. Stajını yapmayan öğrenci okulumuzdan mezun olamamaktadır. Eğer herhangi bir kurumda, okuduğunuz bölüm ile ilgili herhangi bir işte çalışıyorsanız, ilgili kurumda çalıştığınıza dair bir belgeyi okulumuza getirmeniz halinde staj faaliyetlerinden muaf tutulabilirsiniz. Getireceğiniz belge okulumuz tarafından incelenecek ve uygun görüldüğü taktirde staj faaliyetleri yapmanıza gerek kalmayacaktır.
Diğer programlara dikey veya yatay geçiş yapabilme imkanı var mıdır? 

Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi  yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya  yüksek olması gerekir.

Birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.

Okulumuzdan mezun öğrenciler, dikey geçiş sınavına girerek, uygunluğu kabul edilen her hangi bir bölüme geçiş yapabilirler.

Final sınavları sırasında nerede kalabilirim? 
Final sınavları için ilimize gelen öğrencilerimiz, birçok farklı misafirhane, otel, pansiyon…vb. yerlerde kalabilmektedir. Bazı misafirhaneler ve telefon numaraları şu şekildedir:
– Afyon Orduevi : (0272) 213 15 53 / (0272) 215 52 70 / (0272) 212 08 92
– Afyon Öğretmenevi : (0272) 213 76 09
– Afyon Polisevi : (0272) 252 54 53
– Afyon DSİ Misafirhanesi : (0272) 216 85 65
– Afyon Karayolları Misafirhanesi : (0272) 214 19 10
13 Kasım 2015, Cuma 14813 kez görüntülendi