Sıkça Sorulan Sorular

Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu'nda nasıl öğrenci olabilirim?

 
Okulumuzda öğrenci olabilmek için, üniversite sınavına girmeniz ve okulumuzun, ilgili ÖSYM kılavuzunda belirtilen programlarından birisini tercih etmeniz yeterlidir. Üniversite sınavına girmiş bütün lise mezunları programlarımızı tercih edebilmektedir. Okulumuza yerleştirilmeye hak kazandıktan sonra kaydınızı yaptırabilmek için, üniversitemizce belirlenen kayıt tarihleri arasında Afyonkarahisar'a şahsen gelerek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Daha sonraki yarıyıllardaki kayıt yenileme işlemlerini, üniversitemize gelmeden, harcınızı yatırarak Internet üzerinden yapabilirsiniz.
 
Öğrenim Yönetim Sistemi'ne nasıl erişebilirim? 
 
Öğrenim Yönetim Sistemi'ni kullanabilmeniz için bilgisayar ve Internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. Okulumuza kaydınız yapıldıktan sonra size verilen kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. 
 
Öğrenim Yönetim Sistemi'nde nasıl eğitim alabilirim? 
 
Öğrenim Yönetim Sistemi üzerinde, ders içeriklerini takip edebilir, eş zamanlı olarak ders danışmanınız ve diğer öğrencilerle sohbet edebilir, forum, özgür ansiklopedi gibi ortamlarda fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabilir, derslerle ilgili duyuru, ödev ve alıştırmalara ulaşabilir, vize sınavlarınızı olabilir ve başarı notlarınızı öğrenebilirsiniz. 
 
Mezuniyet Diploması nasıl olmaktadır? 
 
Okulumuzdan mezun olmanız durumunda alacağınız diplomada üniversite, yüksekokul adı ve mezun olduğunuz program bilgisi belirtilecektir. 
 
Sınavlar nasıl yapılmaktadır? 
 
Okulumuzda vize sınavları Internet üzerinden yapılmaktadır. Final sınavları ise ilan edilen tarihlerde, üniversitemiz bünyesinde, sınıf ortamında yapılmaktadır. Ders sonu başarı notunuz hesaplanırken, vize sınavının % 20'si, final sınavının ise %80'i toplanmaktadır. Ayrıca, başarı notlarının hesaplanmasında Öğrenim Yönetim Sistemi içerisinde gerçekleştirdiğiniz diğer faaliyetler de [ödev(ler), Forum ortamında etkileşim, sohbetlere katılım] etkili olmaktadır. Okulumuza kayıtlı öğrencilerin mazeret sınavı hakkı bulunmamaktadır. 
 
Devam zorunluluğu var mıdır? 
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nin 20'nci maddesine göre, Uzaktan Eğitim programlarına kayıtlı öğrencilerde staj hariç devam zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak ders danışmanları, öğrencilerin sistem üzerindeki ders ve faaliyetlere katılımını, başarı notlarının belirlenmesinde not olarak değerlendirebilmektedir. 
 
Staj faaliyetleri zorunlu mudur? 
 
Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokullarında, diğer bütün Meslek Yüksekokullarında olduğu gibi, staj faaliyetleri zorunludur. Stajını yapmayan öğrenci okulumuzdan mezun olamamaktadır. Eğer herhangi bir kurumda, okuduğunuz bölüm ile ilgili herhangi bir işte çalışıyorsanız, ilgili kurumda çalıştığınıza dair bir belgeyi okulumuza getirmeniz halinde staj faaliyetlerinden muaf tutulabilirsiniz. Getireceğiniz belge okulumuz tarafından incelenecek ve uygun görüldüğü taktirde staj faaliyetleri yapmanıza gerek kalmayacaktır. 
 
Diğer programlara dikey veya yatay geçiş yapabilme imkanı var mıdır? 
 
Yatay geçiş işlemleri, sadece Uzaktan Eğitim veren programlar arasında yapılabilmektedir. Okulumuzdan mezun öğrenciler, dikey geçiş sınavına girerek, uygunluğu kabul edilen her hangi bir bölüme geçiş yapabilirler.
 
Final sınavları sırasında nerede kalabilirim? 
 
Final sınavları için ilimize gelen öğrencilerimiz, birçok farklı misafirhane, otel, pansiyon…vb. yerlerde kalabilmektedir. Bazı misafirhaneler ve telefon numaraları şu şekildedir:
 
– Afyon Orduevi : (0272) 213 15 53 / (0272) 215 52 70 / (0272) 212 08 92
 
– Afyon Öğretmenevi : (0272) 213 76 09
 
– Afyon Polisevi : (0272) 252 54 53
 
– Afyon DSİ Misafirhanesi : (0272) 216 85 65
 
– Afyon Karayolları Misafirhanesi : (0272) 214 19 10